Når Human-Etisk Forbund mener noe i konkrete saker, er det alltid på grunnlag av verdiene som ligger i vårt humanistiske livssyn. Human-Etisk Forbund tar stilling til konkrete etiske problemstillinger og politiske saker som vi mener berører grunnverdiene i dette livssynet.
Human-Etisk Forbund er ellers en politisk uavhengig organisasjon. Vi tar ikke politisk stilling til andre saker enn de som direkte berører vårt grunnleggende livssyn.
Her er en liste over politiske saker og etiske problemstillinger der vi har engasjert oss og dannet oss en mening:
- Den norske statskirkeordningen
Vi vil at stat og kirke skal skille lag, og at Den norske kirke skal behandles som et ordinært trossamfunn. Les mer.
- RLE-faget (tidligere KRL-faget) i skolen
Vi ønsker å avskaffe RLE-faget i skolen slik det har blitt nå, og erstatte det med et reelt livssynsnøytralt og inkluderende fag. Les mer.
- Formålsparagrafene i skole og barnehage
Vi ønsker inkluderende formålsparagrafer i skole og barnehage. Les mer.
- Bioteknologi
Vi støtter at det skal være mulig å forske på befruktede egg og drive diagnostikk på eggstadiet. Les mer.
- Ekteskapsloven
Det er gledelig at en kjønnsnøytral ekteskapslov har trådt i kraft. Det betyr at homofile og lesbiske kan gifte seg med hverandre på samme måte som heterofile. Les mer.
- Eutanasi - aktiv dødshjelp
HEF har ingen offisiell mening om aktiv dødshjelp, men saken diskuteres i forbundet. Det er sterke meninger på begge sider. Les mer.
Vi får ofte spørsmål om hva vi mener om ulike tema. På denne sida prøver vi å svare på en del av dette.
Publisert 13.01.2009