Pressemelding, Oslo 10.04.08: - Vi er glade for at det er blitt et gjennombrudd for vårt syn når staten Norge går fra å ha et grunnlovsfestet trossamfunn til å grunnlovsfeste demokrati, rettstat og menneskerettigheter, sier Åse Kleveland, styreleder i Human-Etisk Forbund.
- Vi gleder oss over at Den norske kirke snart vil kunne få velge sine egne biskoper og dermed blir anerkjent som et likeverdig trossamfunn på linje med andre. Dessuten er det positivt at kravet om at minst halvparten av regjeringen må være medlemmer av Den norske kirke, blir fjernet. Et fullt og helt skille er dette ikke, men vi gleder oss over at kompromisset gikk lenger i retning av vårt syn enn vi har hatt grunn til å frykte, sier styreleder Åse Kleveland.
Human-Etisk Forbund (HEF) ønsket et klart prinsippvedtak om å skille stat og kirke nå - for at man så kunne bruke den nødvendig tiden man måtte trenge på nødvendige endringer i Grunnloven og øvrig lovverk. Selv om dette ikke ble resultatet, sier forbundet seg likevel fornøyd med at regjeringen i kompromisset med opposisjonen har kommet et godt stykke i retning av et fullt skille, sier Åse Kleveland.
- Vi tar til etterretning at dette er så langt regjeringen kunne komme i denne omgangen, men fra HEFs side beklager vi imidlertid at i det flerkulturelle Norge gis en særstilling til ett trossamfunn i Grunnloven selv om alle tros- og livssynsamfunn skal understøttes på lik linje.
- Dessuten beklager vi at gravferdsforvaltningen stadig vil ligge hos Den norske kirke. Dette ser vi som et helt klart offentlig ansvar. Vi er fornøyde med at det nå settes i gang arbeid med å sikre tilgangen på livssynsnøytrale seremonilokaler. Dette har vært en viktig sak for oss i mange år, sier Åse Kleveland.
For evt. kontakt:
Jens Brun-Pedersen
pressesjef
Human-Etisk Forbund
tlf 922 92 000
Publisert 10.04.2008