Lanserer nytt ungdomstilbud på Østlandet og Vestlandet
Human-Etisk Forbund starter et nytt demokrati- og ledelselsprogram for ungdom i alderen 15-18 år. Med Humanistisk Kompass ønsker forbundet å inspirere unge til å engasjere seg og styrke deres stemmer i demokratiet.
Ungdom i dag vokser opp med demokratier under press, stort informasjonstrykk og økende mengder feilinformasjon. Human-Etisk Forbunds nye ungdomstilbud vil gi verktøy til å finne sin egen stemme og delta aktivt i samfunnet.
Det er prosjektleder Nancy L. Herz og rådgiver Marlene Karstensen som er primus motor for det nye tilbudet.
– Demokratiet vårt er avhengige av unge som tør å delta, men det er et krevende landskap å navigere i. Derfor vil jeg skape den arenaen jeg skulle ønske fantes for meg da jeg var i den alderen. Et trygt sted der man kan prøve ut egne meninger, bli lyttet til og lære om hva man kan gjøre for å ta en aktiv rolle i demokratiet, sier Nancy L Herz.
# Tar konfirmasjonskurset et par hakk videre
Det trengs ikke noen erfaring for å delta. Generalsekretær Trond Enger forklarer at konfirmasjonskursene for mange unge vekker en nysgjerrighet på samfunnet, men som ikke nødvendigvis lander i bestemte meninger eller standpunkter. For disse har det manglet en arena for å utvikle og bygge videre på denne nysgjerrigheten.
– Med 75 års erfaring med humanistisk konfirmasjon, der målet er å gi ungdom en verktøykasse for å ta gode og bevisste valg, ser vi at dette for mange er startskuddet på et viktig samfunnsengasjement. Demokratiet vårt trenger de unge og derfor ønsker vi å bygge et tilbud for dem som vil utvikle seg videre og bidra til å gjøre en forskjell, sier Enger.