Hopp til hovedinnhold

Følg Nancy på Arendalsuka


Med smilet på og ekstra skoskift i veska kommer Nancy Herz løpende til Arendalsuka. De folksomme gatene og standteltene som alle ønsker at du skal stoppe innom er ikke et nytt syn for henne. I sine dager i politikken løp hun fra arrangement til arrangement gjennom uken. Nå venter en litt roligere uke med HEF. På vei til hennes første arrangement tok vi turen ut med Nancy. Det som skulle bli en kort spasertur til arrangementet tok fort én time.

Som seniorrådgiver for HEF og tidligere politiker, møter Nancy flere bekjente. Praten går like lett og ledig med alle. Praten handler raskt om hva Nancy driver med nå som hun ikke lenger er statssekretær.

# Et standpunkt og et fellesskap

Nancy forteller at hun valgte å bli medlem av Human-Etisk Forbund fordi det var viktig for henne å ha et standpunkt da hun sluttet å tro på Gud.

– Da jeg sluttet å være muslim, hadde jeg ikke noe fellesskap eller noen organisasjon jeg kunne melde meg ut av. Jeg begynte derfor å lete etter et fellesskap med mennesker som delte noen av de samme verdiene og tankene som meg som jeg kunne melde meg inn i, og jeg fant HEF. I ettertid har det blitt enda tydeligere for meg at det å være humanist nettopp handler om å ta et standpunkt.

Nancy møter Martin Gustavsen fra TV-aksjonen

– For meg handler det om å stå opp for og arbeide for et samfunn der alle kan nyte grunnleggende rettigheter, ytringsfrihet, demokrati og muligheten til fri meningsdannelse – uten å bli forfulgt eller straffet for det. De verdiene kan ikke tas for gitt, og vi må være villige til å kjempe for dem og forsvare dem.

# #Arendalsuka som arena

Arendalsuka handler om å fremme demokratiet og den sunne debatten i samfunnet, det bør HEF aktivt delta i, mener Nancy.

Nancy møter Anna Skogster, seniorrådgiver i Nordisk kulturkontakt

– Det er viktig for HEF å være på Arendalsuka fordi det er en arena for mange av de verdiene vi er opptatt av: demokrati, ytringsfrihet og fri meningsdannelse. Her kan meningsmotstandere møtes i en trygg arena. Man kan være rykende uenige med hverandre, men likevel behandle hverandre med respekt, akseptere at man er uenig og til og med ha det hyggelig sammen etterpå. Det er en arena for å vise omverdenen hva vi står for. Synlighet og det å være der det skjer er viktig. Arbeidet vi gjør må ikke være en godt bevart hemmelighet, som bare de som kjenner til oss fra før vet om.

Til slutt er vi kommet til Nordens telt hvor Nancy er blitt invitert som ordstyrer. Da er det bare å hive på seg myggen, klargjøre notatene og ta en pust i bakken før det braker løs. Det er det første av mange arrangementer der Nancy og HEF skal delta og stå opp for nettopp de verdiene som gjorde at Nancy endte opp hos HEF.

Alle bilder og tekst: Kristoffer Løge Hedman