Hopp til hovedinnhold

21.10

Humanistisk uke

Demokratiets kår i en digital fremtid

Mye av den digitale infrastrukturen vi er avhengige av, er skjult, dominert av big data-logikker og kommersielt motivert. Det utgjør en trussel for demokratiet.

Helle Sjøvaag leder et forskningsprosjekt om nettopp dette. Hun er professor i journalistikk ved UiS, og skal holde kveldens første innlegg om demokratisk beredskap.

Kveldens andre innlegg får vi fra førsteamanuensis i journalistikk ved UiS, Raul Ferrer-Conill, som skal snakke om kunstig intelligens (KI) og demokrati.

KI skaper både muligheter og trusler for demokratiet. Raul tar for seg tre kritiske systemer som kommer til å bli transformert av KI:

  1. Informasjonsmiljø
  2. Utvikling av kunnskap
  3. Dannelse av felles samfunnsrealiteter

Det vil bli god tid til spørsmål og diskusjon over en kopp kaffe og noe å bite i.

Arrangementet er åpent for alle, og du kan hente gratisbilletter på lenken under!

Arrangementet er et samarbeid mellom Human-Etisk-Forbund Stavanger og Universitetet i Stavanger og er en del av Humanistisk uke 2025