Pilegrimer på tvers av tro og livssyn: Sammen til moskeen
Sammen til «nasjonale sår»: I år går pilgrimsreisen til Al-Noor-moskeen på Skui i Bærum, og minne- og læringssenteret hos Stiftelsen 10. august.
Hvert år arrangerer Areopagos pilegrimsvandringer til steder rammet av terrorhandlinger i Norge, hvor Human-Etisk Forbund er medarrangør.
Første pilegrimsreise var fra Regjeringskvartalet til Utøya i 2024. Året etter gikk vi til synagogen i Oslo, som ble skutt på med automatvåpen i 2006. Al Noor-moskeen i Bærum er pilegrimsmålet våren 2026. I 2027 er det Rosenkrantzgate og London Pub i Oslo.
Dette skjer i samarbeid med Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn (STL), Norges Kristne Råd og Den norske kirke og de som ble rammet av terroren. Vårens vandring arrangeres derfor i samarbeid med Stiftelsen 10. august og Al-Noor Islamic Centre. STL Bærum, Human-Etisk Forbund og Trefoldighet, freds- og forsoningskirken i Oslo er også medarrangører.
Les mer om prosjektet "Pilegrimer på tvers av tro og livssyn" her.
Du får møte mennesker og lytte til historier, oppleve glimt av religiøse praksiser og besøke moskeen. Det blir respekt, fellesskap, musikk og mat.
PROGRAM
12.30 Oppmøte og registrering, Sandvika VGS, Elias Smiths vei 15
13.00 Velkomst, praktisk informasjon og servering av kaffe, saft, vann og bakst
13.30 Markering ved minneplaketter utenfor Sandvika VGS og Johanne sitt tre i Løkkehaven
14.00 Vandring til Kjørbo og minnesmerke etter 22. juli/Margrethes benk
15.00 Felles buss til Al-Noor-moskeen fra Sandvika politistasjon, Kjørboveien 33
15.30 Program i Al-Noor-moskeen og Stiftelsen 10. augusts minne- og læringssenter, Ringeriksveien 202
17.00 Felles måltid i moskeens bønnesal (pakistansk mat, vegetarisk)
18.00 Program slutt, avreise med buss til Sandvika VGS
Tidspunktene er omtrentlige. Vi tar forbehold om endringer.
Pris:
- Gratis for alle under 30 år
- Over 30 år - 200 kr