Fire hjørner: «Tro på mennesker»
Konfirmantene tar stilling til påstander om menneskesyn, hjelp, tillit og fremtidstro, og plasserer seg fysisk i et av rommets fire hjørner.
Detaljer
-
📖
-
🕙5-20 min
-
1-25+ deltakere
-
✄Litt forberedelser
-
⏳Middels tempo
-
👋Litt bevegelse
-
📕Lett faglig tyngde
Mål
- Konfirmantene reflekterer over hvilket syn de har på mennesker.
- Konfirmantene utforsker spørsmål om tillit, hjelp, ansvar og fellesskap.
- Konfirmantene får innsikt i hvordan humanisme kan bygge på troen på menneskers evne til å tenke, handle godt og ta ansvar for hverandre.
# Du trenger
- Ark
- Teip
# Forberedelse
Heng opp ett ark i hvert av fire hjørner der du tydelig har skrevet:
- Helt enig
- Litt enig
- Litt uenig
- Helt uenig
Du kan eventuelt ha et femte alternativ i midten av rommet: Usikker. Dette kan være fint dersom gruppa trenger litt mer trygghet, men prøv å oppmuntre konfirmantene til å velge et hjørne når de klarer.
# Slik gjør du
- Start med en introduksjon: «Nå skal vi gjøre en øvelse som heter fire hjørner. Jeg kommer til å lese opp noen påstander, og dere skal stille dere i det hjørnet som passer best med det dere mener. Det finnes ikke én fasit her. Noen av påstandene kan tolkes på flere måter, og det er helt greit at dere svarer ulikt. Denne øvelsen handler om hva vi tror om mennesker. Tror vi at folk flest vil hverandre godt? Tror vi at mennesker ønsker å hjelpe? Tror vi at verden kan bli bedre? Og hva tenker vi om vårt eget ansvar for andre? Det viktigste er ikke å ha det perfekte svaret, men å tenke gjennom hvorfor du mener det du mener. Vi skal lytte til hverandre og prøve å forstå ulike perspektiver.»
- Presenter de fire hjørnene for gruppa.
- Les opp én påstand om gangen. Be konfirmantene stille seg i hjørnet som passer best.
- Etter hver påstand kan du spørre noen fra ulike hjørner hvorfor de valgte akkurat det hjørnet. Still gjerne oppfølgingsspørsmål som får frem flere nyanser.
- Vær gjerne djevelens advokat underveis. Dersom mange stiller seg i samme hjørne, kan du utfordre dem med et annet perspektiv. For eksempel: «Finnes det situasjoner der dette ikke stemmer?» eller «Hva ville noen som var uenig med dere sagt?»
- Prøv å få frem hva et humanistisk perspektiv kan legge vekt på: at mennesker kan tenke selv, ta ansvar, vise omsorg, samarbeide og bidra til å gjøre verden bedre.
Diskusjonene varer så lenge mange nok av konfirmantene er engasjerte. Ikke bli stående for lenge med én eller to som vil diskutere mye dersom resten av gruppa blir passive.
# Forslag til påstander
- Jeg føler press for å klare alt selv.
- Det er lett å be andre om hjelp.
- Folk vil som regel hjelpe hvis de kan.
- Mange liker faktisk å bli spurt om hjelp.
- De fleste mennesker vil hverandre godt.
- Det er lettere å legge merke til det negative mennesker gjør enn det positive.
- Verden kan bli bedre.
- Små handlinger kan gjøre stor forskjell for andre.
- Jeg har ansvar for hvordan andre har det rundt meg.
- Det er mulig å være uenig med noen og fortsatt respektere dem.
- Mennesker er mer like enn ulike.
- Alle mennesker trenger å føle at de betyr noe.
- Det er viktigere å være snill enn å ha rett.
- Man kan gjøre noe godt for andre uten å få takk.
- Det er lettere å stole på mennesker man kjenner enn mennesker man ikke kjenner.
- Folk flest prøver så godt de kan.
- Jeg tror at mennesker kan forandre seg.
- Det er mulig å gjøre verden bedre gjennom små handlinger.
# Forslag til oppfølgingsspørsmål
- Hvorfor stilte du deg der?
- Hva tenkte du da du hørte påstanden?
- Var dette lett eller vanskelig å ta stilling til?
- Kan påstanden være sann i noen situasjoner, men ikke i andre?
- Hva tror du påvirker om vi har tillit til andre mennesker?
- Har du opplevd at noen hjalp deg mer enn du forventet?
- Hvorfor kan det være vanskelig å be om hjelp?
- Hvorfor kan det føles godt å hjelpe andre?
- Hva kan denne påstanden ha med humanisme å gjøre?
Tips!
- Du trenger ikke bruke alle påstandene. Velg 5–8 påstander som passer gruppa og tiden dere har.
- Hvis gruppa er stille, kan du først be dem snakke med én ved siden av seg i hjørnet før noen deler i plenum.
- Hvis gruppa er veldig engasjert, kan du bruke færre påstander og heller la diskusjonene vare lenger.
- Du kan bytte ut «Helt enig / Litt enig / Litt uenig / Helt uenig» med andre hjørner, for eksempel: Ja, Nei, Kommer an på, Usikker
- Dette kan gjøre øvelsen enklere for yngre grupper eller grupper som trenger tydeligere alternativer.