Riv en elefant (for praktisk tilrettelagt kurs)
Konfirmantene river elefanter av avispapir
Detaljer
-
📖
-
✄Ingen forberedelser
Materiell og hjelpemidler
Mål
- Reflektere litt rundt at ting kan være vanskelig å få til og at utfallet kan bli svært ulikt fra person til person, sjøl om vi trur vi har en klar oppfatning av ting og tilsynelatende er enige.
# Du trenger:
- Aviser; ei side avispapir til hver konfirmant.
- Papplakat
- Limstift
# Slik gjør du:
- Fortell konfirmantene at de nå skal gjøre noe rart de aldri har gjort før. Det er derfor umulig å gjøre feil.
- Spør om de har hørt om elefanter. Det har de mest sannsynlig. Ta en liten runde for å høre hva de kan om elefanter.
- Etter runden kan du eventuelt supplere litt; et stort dyr, bor i Afrika og i Asia (i henholdsvis to nålevende varianter) og i ulike dyrereservat og dyrehager rundt om i verden. De har store ører, hale, tjukke bein/føtter, snabel og støttenner. De er familiekjær, lever i flokk og går lenge gravide. Visste de at det før levde hårete elefanter (Mammuter) i Norge? Har de sett Dumbo. Konkluder med at dere veit sånn ca. hva en elefant er.
- Del ut ei side med avispapir til hver. Si at de nå skal rive hver sin elefant. Det er ikke lov med saks eller andre hjelpemidler. Men de må gjerne snakke med sidemannen. Riv i vei, med egen tolkning:)
- Mens de river kan du gå rundt å prate litt; I mange situasjoner opplever vi at vi har en klar oppfatning av ting og tilsynelatende er enige. Til tross for dette er kan det være vanskelig å få til i praksis, og resultatet kan bli svært ulikt fra person til person. Sånn som nå; vi er nok ganske enige om hva en elefant er, men vi kommer nok til å få mange forskjellige elefanter, og noen syns kanskje dette er vanskelig?
- Spør om konfirmantene klarer å komme på noen lignende situasjoner. Etter at de har fått sagt litt rundt dette, kan du komme med noen eksempler; De fleste mennesker er vel enige om at vi bør være snille med hverandre. Allikevel blir elever mobba i skolegården, og land går til krig mot hverandre. De fleste mennesker er enige i at forurensing ødelegger planeten vår. Allikevel slutter vi ikke å forurense. Hvorfor er det slik tru?
- Når alle er ferdig tar dere runden så alle får vist fram elefanten sin. Spør gjerne underveis om hvordan de synes det var? Vanskelig? Lett? Hva tenkte du? Blei du stressa?
- Lim alle resultatene på plakaten. Det blir trangt, men det er bare sjarmerende (se bilde)
- Heng plakaten på veggen.